Ką rengtis šiandien? Arba turtingiausias pasaulio nusikaltėlis.

Kasdienis klausimas kurį kiekvienas užduodame sau. Bet kaip dažnai susimąstome, kaip medžiagos gabalai, kurie šiandien yra ant mūsų kūno ant jo papuolė ir kaip?

Sunku rasti grožio guru, stilistų, žurnalų be tokių brandų kaip Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Stradivarius, Zara Home, Uterque, reklamų, socialinių tinklų įžimybių nekalbančių apie juos. Visi šie prekiniai ženklai priklauso vienai tarptautinei tekstilės pramonės ir dizaino kompanijai Inditex (Arteixo, Galicia).

Neslėpsiu, seniau ir aš mėgau lankytis šiose parduotuvėse. (Juk asortimentas atnaujinamas kas dvi savaites ir vis rasi kažką naujo).Inditex yra didžiausia pasulyje mados įmonių grupė, turinti 7000 parduotuvių 91 rinkose. Inditex operuoja vadovaudamiesi verslo modeliu, kurio pagrindiniai principai yra užuot pildžius prekių asortimentą sezoniškai ir dideliu kiekiu, naudojantis klientų grįžtamaisiais duomenimis (feedback), juos pildyti kas savaitę. Naujausias gaminys Zaroje, per 15 dienų nuo sukūrimo pasiekia parduotuvės lentynas. Tai užtikrina didesnį klientų apsilankymų skaičių, didina pirkimus ir leidžia sutaupyti netaikant tradicinių  ir dažniausiai brangiausių, reklamos metodų ( tokių kaip TV, radijo reklama, skelbimo lentos).

 

amancio-ortega

Inditex įkūrėjas ir savininkas Amancio Ortega šiuo metu yra turtingiausias žmogus Europoje, antas pagal turtą Pasaulyje (net worth $68.8 billion) ir nusileidžiantis tik Bill Gates.untitled

A. Ortega dar žinomas kaip greitosios mados, kapitalizmo ir vartotojiškumo karalius. Greitosios mados industrija yra trečia pasaulyje pagal aplinkos užterštumą ir viena pirmųjų pagal nelaimingų atsitikimų darbe ir vergų darbą naudojančių industrijų.

You get where I’m going.

Viskas prasidėjo dar 2011 metais, kai Greenpeace apkaltino kelis Inditex prekinius ženklus naudojant  audinių dažus,  turinčius kancerogeninių medžiagų. 9 iš 10 kelnių pirktų Zaroje buvo pripažintos nuodingomis ir kenksmingomis žmonių sveikatai. To pasekoje Zara atsisakė šių pavojingų medžiagų gamyboje kartu su kitais gamintojais. Vėliau tais pačiais metais, Inditex sulaukė priekaištų dėl San Paule  esančio tiekėjų dirbtuvėse neleistinomis sąlygomis dirbančių darbuotojų ir net vaikų darbo. Didžioji dauguma darbuotojų buvo atvykėliai iš kaimyninės Bolivijos, o jų atlygis už kiekvieną pasiūtą daiktą – vos 10 centų.

Šioms aplinkybėms iškilus į viešumą Inditex pareiškė, kad jų tiekėjas prisiėmė visą atsakomybę už produkcijos gamybą ir pažadėjo darbuotojams išmokėti kompensacijas remiantis Brazilijos įstatymais ir Inditex etikos kodeksu.

“The supplier has accepted full responsibility and is paying financial compensation to the workers as required by Brazilian law and the Inditex Code of Conduct,“ – buvo teigiama.

O, bet, tačiau …

Po kelių metų audito metu pasienyje buvo nustatyta identiška situacija. Žinoma, kaltinimais buvo stebimasi, o santykiai su tiekėju neigiami.  2014 Turkijoje buvo aptiktos dar vienos nelegalios dirbtuvės.

In another Istanbul factory, Panorama found Syrian adults at work alongside Turkish children as young as ten. – Mail Online

2013 metų balandžio 24d. Bangladeše, Rana Plaza pastatas su 3500 žmonių viduje griuvo. Žuvusiųjų skaičius siekė 1400, šimtai sužeistų, įvykio vietoje atliktos aputacijos ir t.t. Kilo sąmyšis, boikoto ir protesto akcijos vakarų valstybėse. Po šio skandalo daugiau nei 29 įmonės pripažino, kad Rana Plazoje buvo gaminama jų produkcija ir pažadėjo atlyginti nuostolius nukentėjusiems, bei žuvusių šeimoms. 29 įmonės buvo pakviestos į Ženevą, aptarti tolimesnių veiksmų. Spėkite, kiek jų atvyko? 29?25? 20?

Atvyko 9 ir tik viena – Airijos “Primark“, įvykdė duotus pažadus ir prisidėjo prie žalos atlyginimo fondo.

Didžiausia bėda ta, kad tiek Rana Plaza,  (plačiau https://www.forbes.com/sites/clareoconnor/2014/04/26/these-retailers-involved-in-bangladesh-factory-disaster-have-yet-to-compensate-victims/#25ce5696211b ) , tiek Inditex atveju – niekas nenori prisiimti atsakomybės ir atsakyti už galutinio produkto gamybą. Žūsta žmonės, nesilaikoma įstatymų ir viskas … vardan pigesnio “skudurėlio“? Kiekvienas drabužis turi savo istoriją ir kelią, bet ar patogu dėvėti kitų žmonių tragedijas tiesiogine šių žodžių prasme?

Nesistengiu moralizuoti, tačiau noriu pabrėžti, kad pirkdami Inditex produkciją, jūs pritariate šios korporacijos veiksmams. Prekybai žmonėmis, vaikų darbui, nelegaliam darbui be saugumo ar socialinių garantijų, priverstiniam pabėgelių įdarbinimui, žmonių (vaikų) darbui su gyvybei pavojingomis cheminėmis medžiagomis, taip pat aplinkos taršai, nes dažiniausiai nesilaikoma ir šių reikalavimų.

Galima tęsti šią išnaudojimo grandinę arba pakeisti savo įpročius. Žinoma, pokyčiai ne visada malonūs. Pirmas žingsnis pokyčių link tai pasidomėti įmone, parduotuve, kur perkate drabužius. Tiesiog “pagooglinti“ jų CSR ir code of conduct.

Kas tas CSR ? ( Corporate Social Responsibility)

CSR – trumpiau tariant, ar verslui rūpi kaip gaminama jų produkcija ir jos poveikis aplinkai ir darbuotojams.

Palaikyti CSR yra sunkiausia dalis versle, nes žemesnės pakopos, turi funcionuoti be trukdžių, tai reiškia, kad įmonė turi būti pelninga, kad galėtų skirti papildomų lėšų darniam vystymui ir plėtrai. Tai didelis, bet būtinas darbas (Carroll piramidė):

Kas verčia įmones palaikyti CSR?

 1. Etiniai – moraliniai įsipareigojimai.
 2. Vadovybės reikalavimai
 3. Padėtis rinkoje
 4. Rizikos valdymas
 5. Padėtis visuomenėje
 6. KLIENTŲ REIKALAVIMAI
 7. Inovacijų siekimas
 8. Investitorių reikalavimai

Kas verčia įmones vengti CSR?

csr-pyramid1

 1. Per daug tiekėjų ir nesukontroliavimas
 2. Tiekėjai, kurie nepasiruošę darniai plėtrai ir CSR įgivendinimui ( netinkamos darbo sąlygos, vietinių įstatymų nesilaikymas, audito neperėjimas ar trūkumas).
 3. Žmogiškųjų ištelkių trūkumas
 4. Vadybos trūkumas
 5. Finansinių resursų trūkumas

Daugiau : https://www.unglobalcompact.org/

http://www.oecd.org/daf/inv/investment-policy/oecdguidelinesformultinationalenterprises.htm

Žodžiai, žodžiai, auditas, OKEY, aš paprastas žmogus, tai ką man daryti? Ką dar galiu padaryti/pakeisti?

Coming soon!

Etiška mada- aš už !

anh-phan-133434

Nuorodos:

https://www.forbes.com/sites/clareoconnor/2014/04/26/these-retailers-involved-in-bangladesh-factory-disaster-have-yet-to-compensate-victims/#17a06cd9211b

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3865520/M-S-Zara-Syria-refugee-sweatshop-storm-Suppliers-accused-exploiting-children-make-cheap-clothes-chains.html

https://cleanclothes.org/issues/migrants-in-depth/stories/slave-like-conditions-at-zara-supplier

https://cleanclothes.org/safety/ranaplaza/who-needs-to-pay-up

https://cleanclothes.org/issues/migrants-in-depth/stories/slave-like-conditions-at-zara-supplier

http://www.usatoday.com/story/news/world/2015/06/04/zara-owner-second-richest-man/28466985/

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s