“The Art of Asking“ arba prašymo sunkumas

Nerimas, vaikščiojimas iš vieno kampo į kitą, plaukų atsisveikinimas su skalpu, neramus miegas ir tiek daug uždarų durų. Pažįstama? Labai dažnai tenka susidurti su beviltiškais žmonėmis. Jie beviltiškai nemoka prašyti, nes prašyti – nenatūralu, žema.
Mums nuo mažens buvo kalama į galvą. „Būk savarankiškas!“ Viską daryk pats, kitaip pasirodysi silpnas. Nevykėlis. Laikui bėgant nešame vis sunkesnį savo savarankiškumą. Kartais jis pasidaro toks nepakeliamai sunkus, kad svarstome galimybę jį palikti nuošaliau, kaip kokį sunkų ledo luitą, kuris gavęs pakankamai šilumos ims po truputį tirpti, suskystės ir galų gale pasidarys toks lengvas, kad tiesiog išgaruos. Bent jau to tikimės. Paslapčia svajojamne apie tai, bet baimė pasirodyti silpnu ima viršų, taigi toliau tempiame šį sunkų darinį. O gal jis tempia mus? Mes nebemokame prašyti. Tai tampa baime, kažkuo siaubingu prieš save ir kitus. Neduok Dieve apkrauti, trukdyti, suerzinti, juk paskui liksime kalti, negeri, silpni ar net landūs. Apgobti neigiamos auros. Dar ir juodas debesėlis pakibs virš mūsų galvų ir pradės svaidytis žaibais.
Šios mintys apniuko po vienos knygos, kuri jau ilgą laiką buvo mano kindle. Amanda Palmer „The art of Asking“. Lengvai ir greitai skaitoma knyga, parašyta „The Dresden Dolls“ narės. Tiesa, visa knyga labiau primena ilgą seniai nematytos draugės pasakojimą bare, nei didesnės literatūrinės vertės kūrinį, bet mintis man patiko, o tai svarbiausia.
Amanda – daug keliaujanti muzikantė. Pradžioje pragyvenimui užsidirbdavusi stovėdama miestų gatvėse pasipuošusi vestuvine suknele ir prašydama praeivių monetų, tapusi muzikante klausytojų prašo priimti pernakvoti svetainėje ant sofos. Kitaip – croudsurfina. Atėjus metui išleisti albumą ji taip pat prašo klausytojų pagalbos jam išleisti ir sukuria vieną sėkmingiausių pasaulyje viešojo finansavimo platformų. Dėl savo atviro dialogo susilaukusi daug kritikos, bet dar daugiau pagyrų ji knygoje dalinasi patarimais, patirtimis, kuriuos išgyvena kaip meninikė, žmona ir moteris.

amanda-palmer-the-art-of-asking-book-review1

Skaitant šią knygą ir remiantis asmenine patirtimi prisiminiau kaip sunku pradedantiesiems menininkams, freelanceriams ir kitiems kuriantiems žmonėms, nes visuomenėje įsigaliojęs požiūris, kad intelektualinė, emocinė vertė ir laikas praleidžiamas jai sukurti nėra kažkas, už ką atsiskaitoma pinigais. Vis dar klausiama, kodėl turiu mokėti dizaineriui už ezkizą, kalbėtojui už prezentaciją. Juk anot daugumos nuomonės jie nesukuria jokios materialios vertės. Taip pat prisiminiau tą nesmagų, kartų ir kartais net kaustantį jausmą, kai ateina akimirka priminti, paprašyti.
Mūsų laikas turi būti įvertintas ir prašyti to įvertinimo, jį suprasti ir priimti jau virsta atskira meno rūšimi, kuri parodo ne tik mus pačius, mūsų baimes, supratimą bet ir vertybes.
Viskas ką mes turime – tai laikas ir kadanors jis turės mus, o kita priklauso tik nuo tarpusavio vertinimo ir supratimo. Juk pagalba – tai mainai.

“WHO’S GOT A TAMPON? I JUST GOT MY PERIOD, I will announce loudly to nobody in particular in a women’s bathroom in a San Francisco restaurant, or to a co-ed dressing room of a music festival in Prague, or to the unsuspecting gatherers in a kitchen at a party in Sydney, Munich, or Cincinnati. Invariably, across the world, I have seen and heard the rustling of female hands through backpacks and purses, until the triumphant moment when a stranger fishes one out with a kind smile. No
money is ever exchanged. The unspoken universal understanding is: Today, it is my turn to take the tampon. Tomorrow, it shall be yours. There is a constant, karmic tampon circle. It also exists, I’ve found, with Kleenex, cigarettes, and ballpoint pens.”
― Amanda Palmer, The Art of Asking; or, How I Learned to Stop Worrying and Let People Help

Jei sugebėjai paprašyti tampono, sugebėsi ir gyventi toliau, tuolab paprašyti. Tai natūralu. Negėdinga. Stipru ir patikima. Rekomenduoju.

15732606_241968972901689_2083723040744336700_o

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s